ממדים – בנייה ושיפוץ ממדים בדרום

תוכן עמוד

המציאות היא שכיום יש צורך בכל בית בחדר ממ"ד, והדבר חשוב במיוחד למי שגר בדרום וסובל מהמצב הביטחוני הרגיש והטילים מעזה. בשל כך, נקבע כי ניתן להוסיף לכל דירה או בית בישראל חדר ממ"ד תקני בגודל של עד 13 מ"ר מבלי להשתמש בזכויות הבנייה של שטח עיקרי. כיצד מקבלים אישור לבניית ממ"ד, מהו תהליך הבנייה וכמה כל זה צפוי לעלות לנו? בואו נעבור על שאלות אלו.

תהליך קבלת היתר בנייה לממ"ד

בדומה לכל בנייה אחרת, גם בניית ממ"ד דורשת היתר בנייה. כדי לקבל אותו יש לעשות את הפעולות הבאות:

  • שלב א': במידה ומדובר בבניין משותף, יש להחתים את כל דיירי הבניין בטופס בו הם מצהירים שהם מעוניינים בבניית ממ"ד בבניין או כי אינם מתנגדים לו.
  • שלב ב': יש לפנות לחברת בנייה המתמחה בבניית חדרי ממ"ד ותוספות בנייה על מנת שחברה זו תבחן את ההתכנות של ביצוע הפרויקט מבחינה תכנונית. בבדיקה זו יבדק היכן ניתן למקם את הממ"ד באופן האופטימלי ביותר מבחינת חיבור לדירה.
  • שלב ג': לאחר שהבדיקה עברה כשורה יש להגיש תוכניות עבור קבלת היתר בנייה. לרוב התהליך עד קבלת ההיתר יקח כחצי שנה.
  • שלב ד': ביצוע עבודות הבנייה.

בניית ממ"ד – כמה זה עולה?

מחיר בניית ממ"ד מורכב מרכיבים שונים, למשל: עלויות קבלת היתר בנייה, תכנון אדריכלי, תכנון קונסטרוקטיבי וכמובן – עלויות הבנייה עצמה.

מחירי המרכיבים השונים מושפעים מגורמים מגוונים. למשל, מחיר התכנון יושפע ממיקום הממ"ד וכן כמות החדרים המדוברת ושטחם. לרוב מחיר ממ"ד בבית פרטי יהיה יקר יותר מאשר מחיר ממ"ד בבניין משותף, שכן מחיר התכנון זהה אם מדובר בבניית כמה ממ"דים זהים או אם בונים חדר ממ"ד אחד עבור בית פרטי. מחיר התכנון עצמו יכול לנוע בין 15,000 ל-20,000 ש"ח, וכמו כן ישנן עלויות מודד ופרסום בעיתונות כפי שנדרש בחוק. בנוסף יש עלויות קונסטרוקציה שהן בגובה של 5,000 ש"ח בערך ועלויות נוספות. העלות הממוצעת לבניית חדר ממ"ד בבניין משותף על ידי קבוצת דיירים היא בין 100,000 ל-120,000 ש"ח.

כיצד יש לבחון הצעות מחיר?

בדומה לעסקאות אחרות, גם בתהליכי בנייה חשוב מאוד לעשות סקרי שוק ולבדוק מהם המחירים המקובלים עבור העבודה שאתם מעוניינים לעשות. חשוב מאוד להתעמק ולראות שההשוואות שאתם עושים באמת חלות על אותו סוג של עבודה – לפעמים אתם רואים שחברה מציעה מחיר מסוים ששונה באופן ניכר מחברה אחרת, אך למעשה השירותים שהיא מציעה שונים בתכלית וזה כמו להשוות תפוחים לתפוזים. בנוסף, חשוב מאוד לבדוק שהחברה אותה אתם לוקחים רשומה ברשם הקבלנים כחברה המורשית לביצוע עבודות בנייה בהיקף אותו אתם מעוניינים לבצע וכי יש לה ניסיון בבניית חדרי ממ"ד.

מומלץ מאוד לא להסתנוור ממחירים נמוכים באופן מחשיד: זכרו שאף אחד לא עובד בחינם, ואם חברה מסוימת מציעה מחיר נמוך מאוד בהשוואה לאחרות יתכן והדבר צריך להעלות סימני שאלה.

תפקידו של מפקח בנייה בתהליך הבנייה

תהליך בניית ממ"ד עשוי להיות ארוך, מסובך ומסורבל. תהליך זה דורש מכם כבעלי הנכס להשקיע זמן רב בפיקוח ובקבלת החלטות שונות. כדי שתהליך הבנייה יהיה קל ופשוט יותר עבורכם מומלץ מאוד להיעזר בשירותו של מפקח בנייה מקצועי שיפקח על כלל הפעולות הנעשות בתהליך הבנייה ויחסוך לכם זמן יקר.

היעזרו בחברת פיקוח בנייה מקצועית

רז פרויקטים היא חברת ביצוע ופיקוח בנייה ושיפוצים מקצועית בעלת וותק רב בתחום עבודות הבניין, כולל תוספות בנייה וממ"ד, חלוקת דירות, שיפוץ כללי ועוד. החברה מתמחה בפעולות בנייה שונות ורחבות, ותאפשר לכם לעבור את תהליך הבנייה באופן שקט ותסייע לכם לקבל החלטות באופן הטוב ביותר. החברה מספקת שירותי בניה, שיפוצים ופיקוח בניה בבאר שבע והסביבה.

ממדים