פיקוח בניה

פיקוח בניה

פיקוח בניה הוא תחום עיסוק רחב הצובר תאוצה בשנים האחרונות בישראל, יחד עם כמות היזמים והאנשים הפרטיים הלוקחים על עצמם בניה של נכס נדל"ן. עולם הבניה מורכב הוא וכולל אלמנטים רבים של מקצועיות, בירוקרטיה, ניהול תקציב וחיסכון בעלויות, עבודה מול גורמים חיצוניים, תיאום וניהול בעלי מקצוע ועוד. בבניה פרטית הקבלן עד מפתח הוא האמון על ביצוע מרבית הפעולות הללו, אולם פיקוח בניה הוא תחום שנולד בין היתר לפקח גם על עבודתו של הקבלן.

מפקח בניה- מטעם מי?

מפקח בניה נשכר באופן פרטי על ידי היזם ו/או בעל הנכס, במטרה להבטיח כי תהליך הבניה מתבצע כהלכה, תוך שמירה על סטנדרטים גבוהים ועמידה במסגרת תקציב ולוח זמנים.

מפקח הבניה אינו רק צופה חיצוני לתהליך הבניה, כי אם בר סמכא לשלול פעולות מסוימות, לדרוש תיקונים וחיזוקים ואף להחליף בעלי מקצוע על פי צורך. מפקח הבניה אינו מיועד רק לאישור המבנה בסופו של תהליך כחותמת גומי, אם כי משמש כעין מבקרת וכוח מניע כאחד בעבור הקבלן וצוות העובדים במקום.

תפקידיו של מפקח הבניה

מפקח בניה הוא תפקיד שנסגר בחוזה אישי, כמו גם תיאום הציפיות מולו והצבת רשימת הדרישות לעבודתו בעת תהליך הבניה. החוזה כולל התייחסות בראש ובראשונה לתחומי אחריותו ובהמשך גם את אופן הביצוע ויישום החוזה. חשוב להכניס לחוזה בצורה ברורה את הציפיות לנוכחות במקום בעת כל שלבי הבניה, לרבות שעות עבודה.

בין התפקידים המקובלים המהווים חלק מעבודתו של מפקח בניה:

  • התאמה בין תהליכי הבניה לתכנית העבודה
  • בחינה ופיקוח על חומרי בניה
  • פיקוח על בעלי מקצוע חיצוניים ואחריות על התיאום מולם לצד תיאום הציפיות
  • הזמנת רשויות על פי צורך לקבלת אישורים לתהליכי הבניה המתבצעים
  • ייצוג האינטרסים של היזם/ בעל הנכס אל מול הקבלן ובעלי המקצוע
  • חיסכון ופיקוח על עלויות הבניה
  • עמידה בלוחות זמנים

מהי אחריותו של מפקח הבניה כלפי הנכס המוגמר?

פיקוח בניה היא עבודה הכוללת בתוכה אחריות רבה. מפקח הבניה בפועל חתום על איכות הנכס והעמידה בסטנדרטים המוגדרים, כאשר אחריותו המלאה, לרבות פיצוי ואחריות במידה ולא עמד בה על פי פרמטרים מוגדרים מראש, מופיעים אף הם בחוזה ההעסקה.

פיקוח בניה- עלות מיותרת או חיסכון?

יתן לשאול שאלה זו על נותני שירות רבים, בניהם עורך דין מלווה ומייצג במקרה של משברים מכל סוג (האם ניתן לוותר על ייעוץ עורך דין ואישור חוזה רכישת דירה או חברה? האם נכון לקבל ייצוג עצמי בבית משפט אזרחי או פלילי?) ואחרים. מפקח בנייה מביא עמו את כל הידע המקצועי החסר לרוב ליזם ולבעל הנכס המיועד, ועושה בו שימוש להבטחת איכות הבניה והתקדמותה.

עלויות של תיקון מפגעים וליקויים או לחילופין עיכובי בניה עשויים לעלות פי עשרת מונים מעבודת הפיקוח שחשובה מאין כמותה.

לקבלת ייעוץ חינם

לחזרתו של נציג רז פרוייקטים מלאו שם וטלפון ואנו נחזור אליכם עוד היום

יש לכם שאלה ?

קצת על רז פרוייקטים

חברת רז פרויקטים היא מחברות הפיקוח המובילות בארץ, המספקת שירותי פיקוח בניה וניהול
צרו קשר עוד היום לקבלת ייעוץ והצעת מחיר חינם
יצירת קשר